نوار نقاله(تسمه نقاله)

نوار نقاله ( تسمه نقاله )

یک تسمه نقاله (conveyor belt) در واقع وسیله یا جزء حمل کنندهٔ یک سیستم انتقال مواد تسمه ای می‌باشد (که اغلب این سیستم به صورت خلاصه تسمه یا نوار نقاله نامیده می‌شود). سیستم انتقال مواد تسمه ای که کانوایر تسمه ای هم گفته می‌شود یکی از انواع متعدد سیستم‌های نقاله ای می‌باشد. یک سیستم انتقال نقاله ای از دو یا چند قرقره (گاهی اوقات از آن‌ها به عنوان درامز یا طبلک یاد می‌شود) تشکیل شده‌است به همراه یک حلقه بی پایان از تسمه یا نواری که مواد را حمل می‌کند و به دور آن‌ها می‌چرخد.

جنس نوار نقاله

نوار نقاله ها از اجزا مختلفی از جمله تسمه لاستیکی تشکیل شده اند. تسمه یکی از مهم ترین بخش های نوار نقاله می باشد که بر اساس نوع کاربرد از جنس های مختلف (لاستیکی یا فلزی) ساخته می شوند. تسمه نقاله ها در مدل های مختلفی از جمله آجدار، پی وی سی و… موجود می باشند. جنس تسمه ها چند لایه بوده که از لایه های لاستیکی، پارچه ای(کتان)، فلزی و… استفاده می شود. در تصویر زیر با لایه های تسمه نقاله آشنا می شوید.

جنس لایه نوار نقاله
جنس تسمه نقاله
تسمه نقاله مدل لاستیکی
تسمه نقاله مدل فلزی
تسمه نقاله مدل فلزی

جنس های مختلف تسمه های دستگاه کانوایر (conveyor)

ویدئو نحوه کار نوار نقاله

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

انواع نوارنقاله (تسمه نقاله)

تسمه نقاله ها براساس نوع نیاز و کاربرد، دارای مدل های مختلفی هستند. برای مثال در معادن از تسمه هایی با قابلیت مقاومت در برابر آتش، ساییدگی، پارگی و… استفاده می شود. از انواع نوار نقاله ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. تسمه‌های نقاله EP یا منجید دار (TEXTER)
 2. نوار نقاله رولیکی
 3. تسمه‌های نقاله سیم دار بدون سیم عرضی (ST)
 4. تسمه نقاله‌های سیم دار با سیم عرضی (SIDERFLEX)
 5. تسمه‌های نقاله الواتوری (ELETEX)
 6. تسمه‌های نقاله باکت دار (FLEXOBORD)
 7. تسمه‌های نقاله آرامیدی (ARABELT)
 8. نوار نقاله زنجیری
 9. تسمه‌های نقاله لوله ای (PIPEX)
 10. تسمه‌های نقاله شورون (آجدار یا SPINATEX)
 11. تسمه‌های نقاله یک لایه (TEXBIND)
 12. نوار نقاله دستچین
 13. نوار نقاله بارگیری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.