ماسه شور

ماسه شورجهت شستشوی مخلوط خاک دار و پاک سازی مصالح از گل و لای و مواد اضافی و همچنین تولید محصول اولیه شسته طبیعی در خط تولید مورد استفاده قرار می گیرد.ماسه شور برای براداشتن غبار از شن استفاده شده که این کار سبب افزایش کیفیت شن میشود.ماسه شور جهت تفکیک و شست وشو و غبار برداری محصول در تاسیسات سنگ شکن و فرآوردی مواد معدنی و شن وماسه مورد استفاده قرا گرفته و معمولا در زیر سرند اول نصب میگردد.

ویدئو نحوه کار ماسه شور:

نقشه فنی ماسه شور

انواع ماسه شور

  1. ماسه شور حلزونی تک حلزونی
  2. ماسه شور حلزونی دو حلزونی
  3. ماسه شور پاکتی دو محور
  4. XSDاسکرابر(مخلوط شور )

ماسه شور حلزونی :

در این نوع ماسه شور مواد به همراه آب به داخل حوضچه ماسه شور می ریزد و توسط حلزونی به سمت دریچه خروجی هدایت شده و آب مصرفی از کانال به داخل حوضچه و سپس به بیرون هدایت میشود.
عوامل موثر در ظرفیت دستگاه قطر حلزونی ، سرعت چرخش حلزونی ، حجم حوضچه ، گام و طول مارپیچ است .
این ماسه شور ها جهت شستشوی ماسه 06 طبیعی به کار رفته و دارای یک خروجی گل ولای و 2 ورودی آب میباشد و در مصالح رودخانه ای و کوهی کاربرد فراوان دارد . ماسه شور ها در ابعاد به طول 4.5 و7 و 9 متری در عرض های 140 و120 و 100 ساخته میشوند.
در موارد خاصی جهت شستشوی تمیز ماسه از دو ماسه شور پشت سر هم استفاده میکنند که باعث بالا رفتن کیفیت ماسه نیز میشوند.
ماسه شورهای حلزونی چنانچه دارای حوضچه به صورت 6 ضلعی باشند میزان فرسایش آنها به صورت چشم گیری کاهش پیدا کرده و عمر مفید دستگاه افزایش می یابد.
یکی از تفاوت های عمده ماسه شورهای حلزونی با سایر ماسه شورها از جمله ماسه شورهای پاکتی بار خروجی مرطوب آنها میباشد.

ویژگی و مزایای ماسه شورها :

1- ساختار ساده و توانایی جداسازی سنگین ترین خاک متراکم
2- نگهداری آسان و میزان سایش کم
3 – صرفه جویی در مصرف آب 4- دوام بالا 5- بدون آلودگی

ماسه شور پاکتی دو محور :

این ماسه شورها جهت شستشوی ماسه های بادی و مصالح رودخانه ای کاربرد دارند . ماسه شورهای پاکتی در 2 مرحله ماسه را شستشو کرده و دارای 4 خروجی آب و 3 ورودی میباشند. این ماسه شورها بیشترین کاربرد را در ماسه های بادی و یا مصالحی که خاک زیادی دارند داشته و تناژ این ماسه شورها 80 تن در ساعت میباشد که در ابعاد 11*2 متر ساخته میشوند.
این دستگاه برای خطوط با ظرفیت بالا یک دستگاه ایده آل است . سرعت بسیار کم چرخ دوار ( 1 تا 3 دور در دقیقه ) و حوضچه بزرگ آب که تلاطم را به حداقل میرساند و بالا بودن ارتفاع خروجی آب گل آلود همگی موجب حداکثر ته نشینی فیلر ماسه گردیده و بر خلاف ماسه شورهای حلزونی ماسه ای نرم ، با کیفیت ، دانه بندی مرغوب ، با رطوبت کم تولید مینماید . مزیت ماسه شورپاکتی خشک بودن ( کم رطوبت ) بار آن است.

اسکرابر ( مخلوط شور) :

این دستگاه جهت شستشوی مصالح اولیه که مقدار گل و لای آنها زیاد است ، مناسب میباشد:
1- مالش دادن نرم 2- پرتاپ و یا ضربه زدن آنها 3- حرکت شن وماسه توام با فشار حاصل از وزن در داخل آب شن و ماسه ای که از دستگاه اسکرابر عبور نموده باشد برای دانه بندی روی سرند ویبراتوری ریخته میشود و این مرحله چون روی سرند به طرز خاصی لوله کشی شده آب با فشار روی شن و ماسه پاشیده میشود و شن ماسه شسته شده و دانه بندی شده از سرند خارج میگردد،وگل و لای و ذرات اضافی دیگر پس از عبور از سرند وارد دستگاه ماسه شور میشود و به وسیله دستگاه ماسه شور جدا شده و آب و ذرات اضافی نیز از طرف دیگر خارج میگردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *